Ziua Drapelului Național a fost celebrată, astăzi, pe esplanada Palatului Culturii, unde, în prezența militarilor Garnizoanei Ploiești, a avut loc ceremonia de binecuvântare și înălțare pe catarg a Drapelului României.

Evenimentul a fost organizat de Primăria Municipiului Ploiești și Garnizoana Ploiești.

Ziua Drapelului Național a fost celebrată în prezența viceprimarului municipiului Ploiești, doamna Zoia Staicu, a oficialităților locale și județene, precum și a militarilor Garnizoanei Ploiești.

Binecuvântarea și sfințirea Drapelului Național a fost  oficiată de către un sobor de preoți.

Înălțarea Drapelului României pe catarg  a fost realizată în cadrul unei ceremonii speciale, de către militarii din gardă. Cu acest prilej, s-a  intonat  Imnul Național al României.

Totodată, reprezentanții autorităților publice locale și județene au susținut alocuțiuni, în contextul acestei importante sărbători naționale.

Festivitățile s-au încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.  

Ziua Drapelului Național al României este sărbătorită în fiecare an pe data de 26 iunie. Această sărbătoare a fost instituită oficial prin Legea nr. 96 /20.05.1998, pentru a onora tricolorul ca simbol central al identității statului român.