Consiliul Local al Municipiului Ploiești:

văzând Expunerea de motive a domnului Emil Calota si a domnilor consilieri Dumitru Carmen si Avramescu Teodor si Raportul de specialitate al Directiei de Integrare Europeana si Relatii Externe, prin care se propune acordarea titlului de “Cetatean de Onoare” al Municipiului Ploiesti domnului Sebastian Ghiţă, finanţatorul si sustinatorul echipei de baschet C.S.U. ASESOFT Ploiesti, pentru intreaga sa contributie adusa la dezvoltarea baschetului ploiestean si national;

luând act de Procesul – verbal al Comisiei de validare a Consiliului Local din care a reiesit rezultatul votului secret cu privire la domnul Ghiţă Sebastian;

având in vedere Hotararea nr. 57/1995 a Consiliului Local al Municipiului Ploiesti, prin care s-a aprobat Regulamentul de protocol pentru acordarea titlului de Cetatean de Onoare al Municipiului Ploiesti, modificata si completata prin Hotararea Consiliului Local al Municipiului Ploiesti nr. 28/2003 privind aprobarea Regulamentului de acordare a titlului de “Cetatean de Onoare” al municipiului Ploiesti;

în temeiul art. 38, litera v, din Legea nr. 215, privind administratia publica locala, cu modificarile si completarile ulterioare;

H O T Ă R Ă Ș T E:

Articol unic:
Se conferă titlul de Cetatean de Onoare al Municipiului Ploiesti Domnului Sebastian Ghiţă pentru activitatea sa deosebită consacrată afirmării echipei C.S.U. ASESOFT Ploiesti la nivel national şi internaţional si cresterii prestigiului baschetului ploiestean, cat si pentru abnegatia si atasamentul cu care s-a implicat in dezvoltarea sportului de performanta in Municipiul Ploiesti.

Dată în Ploiesti, astăzi, 4 mai 2005

Presedinte de sedintă,
Gheorghe Moraru

Contrasemnează,

Secretar,

Maria-Magdalena Mazâlu