Ziua Drapelului Național a fost celebrată, astăzi, pe esplanada Palatului Culturii, unde, în prezența militarilor Garnizoanei Ploiești, a avut loc ceremonia de binecuvântare și înălțare pe catarg a Drapelului României.
Evenimentul a fost organizat de Primăria Municipiului Ploiești și Garnizoana Ploiești.
Ziua Drapelului Național a fost celebrată în prezența viceprimarului municipiului Ploiești, doamna Zoia Staicu, a oficialităților locale și județene, precum și a militarilor Garnizoanei Ploiești.
Binecuvântarea și sfințirea Drapelului Național a fost oficiată de către un sobor de preoți.
Înălțarea Drapelului României pe catarg a fost realizată în cadrul unei ceremonii speciale, de către militarii din gardă. Cu acest prilej, s-a intonat Imnul Național al României.
Totodată, reprezentanții autorităților publice locale și județene au susținut alocuțiuni, în contextul acestei importante sărbători naționale.
Festivitățile s-au încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.
Ziua Drapelului Național al României este sărbătorită în fiecare an pe data de 26 iunie. Această sărbătoare a fost instituită oficial prin Legea nr. 96 /20.05.1998, pentru a onora tricolorul ca simbol central al identității statului român.








